Przypadające na ubiegłą sobotę (27.05.2023 r.) Święto Uniwersytetu Szczecińskiego było kolejną okazją, aby przybliżyć mieszkańcom Szczecina i regionu fascynujący świat nauk o Ziemi i środowisku. Wydarzenie miało miejsce na Alei Kwiatowej w Szczecinie, gdzie Instytut Nauk o Morzu i Środowisku przygotował pełne atrakcji stanowisko. W naszej ofercie znalazły się:

• Warsztaty paleontologiczne zapoznające z ewolucją i bogactwem życia na Ziemi na przestrzeni minionych epok geologicznych. Skamieniałości mieszkańców dawnych mórz i oceanów prezentował dr Robert Woziński – kierownik Muzeum Geologicznego US.
  • Zajęcia petrograficzne przedstawiające różnorodność skał budujących naszą planetę. O procesach geologicznych zapisanych w skałach opowiadała mgr Agnieszka Strzelecka.
  • Warsztaty mikroskopowe z użyciem binokularu i mikroskopu polaryzacyjnego ukazujące zaskakujące, widziane z bliska barwne oblicze budowy wewnętrznej skał. Sekrety ich składu mineralnego ujawniał dr Artur Skowronek – kierownik Geocentrum US.
  • Prezentacja bezzałogowych statków powietrznych nazywanych powszechnie dronami, ukazująca zastosowanie nowoczesnych technologii w badaniach powierzchni Ziemi, w tym procesów rzeźbotwórczych polskiego wybrzeża, o których opowiadali dr hab. Paweł Terefenko, prof. US oraz mgr Jakub Śledziowski.
  • O badaniach nad przyrodą ożywioną opowiadała dr hab. Małgorzata Stasińska, prof. US, przybliżająca fascynujący świat grzybów, pełen smacznych i zdrowych gatunków oraz ich trujących sobowtórów.

Urozmaicony program zaproponowany przez Instytut Nauk o Morzu i Środowisku zgromadził szerokie grono zainteresowanych, zwłaszcza najmłodszych sympatyków naszej dyscypliny badawczej. Bliskim spotkaniom z nauką sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

Tekst: Agnieszka Strzelecka

Fotografie: Dział Promocji US