Projekt: Nauka jest w naszej naturze

Tytuł projektu: Nauka jest w naszej naturze.
Dyscyplina naukowa: Nauki o Ziemi i środowisku
słowa kluczowe: Geoedukacja, polityka surowcowa, zmiany klimatyczne, gospodarka wodna, badania przyrody nieożywionej

Streszczenie projektu:

Wiodącym tematem projektu jest rozbudowa społecznych kompetencji z zakresu geologii, polityki surowcowej, ochrony wód, zmian klimatycznych i zagrożeń środowiskowych oraz procesów i generalnych zależności pomiędzy powiązanymi z sobą elementami środowiska nieożywionego.

Narzędziem projektu są różnorodne formy popularyzacji wiedzy i wyników konkretnych prac naukowych z zakresu przyrody nieożywionej realizowanych na US kierowane do szerokiego odbiorcy w każdym wieku i w każdym zakątku obszaru działania.

Uświadomienie w przystępny, popularnonaukowy sposób ważnej roli środowiska abiotycznego, uzupełnienie powszechnego poziomu wiedzy na ten temat i wskazanie prostych zasad, które każdy obywatel może łatwo wdrożyć w celu zmniejszenia negatywnych skutków antropopresji przyczyni się do wzrostu aktywnego udziału społeczeństwa w poprawie stanu środowiska. Pozwoli to na zrozumienie wielu procesów naturalnych i uświadomi zależność od (ograniczonych) zasobów naturalnych i potrzebę ich zrównoważonej eksploatacji.

Działanie projektu trwającego 24 miesiące obejmują:

  • Ofertę na zajęcia naukowe dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, polegające na aktywnych ćwiczeniach pozalekcyjnych do samorealizacji w najbliższej okolicy zamieszkania, których celem jest obserwacja elementów przyrody nieożywionej, ich opis i indywidualna interpretacja.
  • Warsztaty dedykowane dla uczniów szkół podstawowych na stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach
  • Warsztaty dla osób niepełnosprawnych z ograniczoną sprawnością ruchową na stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach
  • Autokarowe wycieczki geologiczne na terenie Pomorza prowadzone przez kadrę naukową USz.
  • Warsztaty z prowadzenia prac badawczych na akwenach śródlądowych w formie rejsów edukacyjno-szkoleniowych po wodach estuarium Odry na pokładzie katamaranu badawczego US.
  • Spotkania popularnonaukowe z naukowcami opowiadającymi o swojej pasjonującej działalności zawodowej organizowane w Geocentrum US (między innymi na temat rodzimych złóż surowców mineralnych wraz z wystawą spektakularnych eksponatów).
  • Wykłady popularnonaukowe dla wczasowiczów pod hasłem „Wakacje z Nauką” organizowane w miesiącach letnich w Międzyzdrojach i Świnoujściu.
  • Tematyczne gry terenowych dla całej rodziny na temat przyrody nieożywionej
  • Opracowanie i zredagowanie broszur popularnonaukowych (pdf) do pobrania on-line dla zainteresowanych zgłębieniem tajników przyrody nieożywionej

DZIAŁANIA PROJEKTU:

Wakacje z nauką

Dni Otwarte i warsztaty na Stacji Morskiej US w Międzyzdrojach

Rejsy edukacyjne na pokładzie katamaranu Szuwarek

Wycieczki geologiczne

Wykłady i wystawy

Gry terenowe

Broszury popularnonaukowe

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

PROGRAM SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI

DOFINANSOWANIE 220 000 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ 244 500 zł

Współpraca

Patroni