Projekt: Nauka jest w naszej naturze

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w niezwykłej serii wykładów popularnonaukowych, w których naukowcy z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku oraz zaproszeni goście z innych jednostek naukowo-badawczych, z wakacyjnym luzem oraz przy szumie bałtyckich fal i wiatru, zaprezentują tematy dotyczące środowiska w naszej bliższej, a także bardzo dalekiej okolicy.

Wykłady będą się odbywać bezpłatnie w dwóch popularnych kurortach nadmorskich – w Świnoujściu i w Międzyzdrojach. Zachęcamy do zapoznania się z programem wystąpień.

Plakat do pobrania znajduje się TUTAJ.

ADRESY

  • Miejski Dom Kultury ‐ Galeria ART, ul. Wojska Polskiego 1/1, 72‐600 Świnoujście
  • Międzynarodowy Dom Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 20, 72‐500 Międzyzdroje

PROGRAM

12.07.2023 Świnoujście 17:00
13.07.2023 Międzyzdroje 17:00

O CZYM MÓWIĄ SKAŁY Z PRZECIWNEJ STRONY MORZA?

dr Artur Skowronek

Majestatyczne głazy narzutowe, znajdowane na plaży barwne otoczaki, wszechobecne „kamienie polne”, czy też kamyki, z których składają się pokłady żwiru, uważane są na Pomorzu za powszechne i pospolite. Mało kto zastanawia się nad miejscem z którego pochodzą, ich historią i okolicznościami, w których się tworzyły. Te pochodzące głównie ze Skandynawii polodowcowe pamiątki kryją w sobie wiele spektakularnych tajemnic, których rozwikłanie ukaże fascynującą, geologiczną historię Skandynawii sięgającej czasów, kiedy na Ziemi nie istniało jeszcze życie, ale było już morze. Autorem prelekcji jest geolog z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.

19.07.2023 Świnoujście 17:00
20.07.2023 Międzyzdroje 17:00

MIKROŚWIAT RZEKI ODRY - CZY ZŁOTA ALGA BYŁA PRZYCZYNĄ KATASTROFY EKOLOGICZNEJ?

dr hab. Małgorzata Bąk, prof. US

Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze wpłynęła nie tylko fatalnie na jej ekosystem, ale również na nas – ludzi związanych z nadodrzańskimi miejscowościami, czy też korzystających z jej walorów i zasobów. Dyskusja na temat przyczyn ówczesnego zatrucia organizmów wodnych trwa, rozpoczęło się kolejne lato z wysokimi temperaturami, a specjaliści czujnie i z pewnym niepokojem obserwują aktualny rozwój sytuacji. Z pierwszej ręki, od naukowca Uniwersytetu Szczecińskiego, który niewiele dni przed ubiegłoroczną katastrofą, Odrę od jej górnego biegu aż po ujście do Zalewu Szczecińskiego przepłynął i przebadał, usłyszymy wiele interesujących szczegółów na temat jej wyjątkowego ekosystemu i dowiemy się więcej o przyczynie masowego wyginięcia organizmów wodnych w Odrze latem 2022 roku.

26.07.2023 Świnoujście 17:00
27.07.2023 Międzyzdroje 17:00

3000 MIL PODMORSKIEJ… EKSPLORACJI, CZYLI CZY O DNIE OCEANÓW NAPRAWDĘ WIEMY MNIEJ NIŻ O POWIERZCHNI KSIĘŻYCA?

dr Kamila Mianowicz

Do kogo należy dno oceanów? Kto ma prawo do znajdujących się tam metali, których zasoby przewyższają te znane nam z lądów? W jaki sposób można je wydobyć? Co wiemy o zwierzętach zamieszkujących te zimne, ciemne, nieprzyjazne dla człowieka głębiny? I – w końcu – w jaki sposób można te głębiny badać, skoro jest tam tak ciemno, zimno – i w dodatku są one tak daleko? O tym wszystkim opowie naukowczyni pracująca we Wspólnej Organizacji Interoceanmetal, międzynarodowej instytucji zajmującej się eksploracją podwodnych równin abisalnych na Pacyfiku.

02.08.2023 Świnoujście 17:00
03.08.2023 Międzyzdroje 17:00

ŚWIAT BAŁTYCKICH MIKROGLONÓW, CZYLI CZEGO NIE WIDAĆ GOŁYM OKIEM?

dr Przemysław Dąbek

Po wysłuchaniu tej prelekcji żaden z słuchaczy nie wejdzie do Bałtyku z myślą, że jest w wodzie sam! Obiegowe wyobrażenie „glona”, to roślinka wodna spotykana w rzece lub akwarium – prawda naukowa, którą przedstawi ekspert z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego obali ten mit, a zdjęcia spod przeróżnych mikroskopów zaprezentowane podczas prelekcji na zawsze utrwalą się w pamięci słuchaczy (wiele z nich zasługuje na honorowe miejsce w galerii sztuki).

09.08.2023 Świnoujście 17:00
10.08.2023 Międzyzdroje 17:00

BAŁTYK – KROPLA W MORZU CZASU

mgr Agnieszka Strzelecka

Morze, nasze morze…, to piękne, piaszczyste plaże, strzeliste klify, przeurocze wydmy i mierzeje. Jednak w skali geologicznej dzisiejszy Bałtyk to chwilowy stan złożonego, dynamicznego i wiecznie zmieniającego się systemu hydrologicznego. Jeszcze kilka tysięcy lat temu Zatoka Pomorska była rozległym lądem, a linia brzegowa Bałtyku przebiegała zupełnie gdzie indziej. Zanim powstał dzisiejszy, znany nam Bałtyk w jego miejscu istnieli jego poprzednicy o zupełnie innej charakterystyce. Mało tego, miliony lat temu, w pradawnym tropikalnym morzu bujnie rozwijały się tu rafy koralowe, a w późniejszych dziejach przez obszar ten popłynęła „bursztynowa” rzeka… ale o tym to już na naszym wykładzie przygotowanym przez ekspertkę z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.

16.08.2023 Świnoujście 17:00
17.08.2023 Międzyzdroje 17:00

CZYM POGODA MOŻE ZASKOCZYĆ NAD MORZEM? GROŹNE ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE

dr Szymon Walczakiewicz

Każdy z nas doświadczył „złej” pogody. Nieraz tylko denerwuje, nieraz wzbudza strach, a nieraz fascynuje. Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje potęgują zarówno intensywność tak zwanych anomalii pogodowych, jak i ich częstotliwość. Prelekcja przygotowana przez naukowca‐meteorologa z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego uświadomi wiele procesów kształtujących zarówno nadmorską pogodę jak i tutejszy mikroklimat, a także pozwoli w zrozumieniu zachodzących zjawisk pogodowych. Przy okazji słuchacze powinni dojść do wniosku, że rzeczywiście mamy wpływ na klimat, a zjawiska ekstremalne będą nam towarzyszyć coraz częściej i o ile nie powinniśmy się ich „na zapas” obawiać, to na pewno powinniśmy mieć przed ich skutkami respekt i być na nie przygotowani.

23.08.2023 Świnoujście 17:00
24.08.2023 Międzyzdroje 17:00

ŻYWE SKAMIENIAŁOŚCI BAŁTYKU, CZYLI DLACZEGO SINICE NIE WIERZĄ W KONIEC ŚWIATA

prof. dr hab. Jacek Lipok

Hasło „zakwity sinicowe” (nie tylko na Bałtyku) ogłaszane przez stosowne służby w gorące dni wzbudza grozę wśród turystów, restauratorów i hotelarzy nadmorskich miejscowości. Czym są bohaterowie tych alarmów? Dlaczego nazywają się sinicami skoro są zielone? Po co są toksyczne (tylko niektóre)? Jak to się stało, że istnieją na Ziemi niemalże od początku powstania na naszej planecie życia i co jest tajemnicą ich ekologicznego sukcesu opowie międzynarodowy lider badaczy tych minipotworów z Katedry Farmacji i Chemii Ekologicznej Uniwersytetu Opolskiego.

30.08.2023 Świnoujście 17:00
24.08.2023 Międzyzdroje 17:00

CO Z NASZĄ PLAŻĄ - DLACZEGO SIĘ KURCZY?

dr Andrzej Giza

Piękne, rozgrzane piaszczyste plaże, piszczące ochoczo pod stopami nadciągających plażowiczów, to symbol polskiego morza. Każdy jej metr kwadratowy traktowany jest jako bezcenne dobro narodowe…, a tymczasem plaży nam ubywa. Realizowane są różnorakie zabiegi ochronne, aby zatrzymać lub chociaż spowolnić ten proces. Coraz częściej piasek na plażę transportowany jest sztucznie – inaczej by go po prostu zabrakło! Dlaczego plaża się kurczy? Czyja to robota? Może zjawisko to w końcu przejdzie samo? Co My możemy jeszcze zrobić? Na te i inne pytanie odpowie naukowiec z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego, który na temat dynamiki osadów zarówno pod wodą jak i na powierzchni Ziemi w pasie brzegowym wysp Uznam i Wolin wie niemalże wszystko.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

PROGRAM SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI

DOFINANSOWANIE 220 000 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ 244 500 zł

Współpraca

Patroni