Zwycięzcą w konkursie na Naukowca Roku Uniwersytetu Szczecińskiego w kategorii grupie nauk ścisłych, przyrodniczych i nauk o zdrowiu został dr Daniel Okupny, prowadzący działalność badawczą w zakresie telmatologii, paleolimnologii, geochemii, paleogeografii oraz geoarcheologii. Tytuł Naukowca Roku Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał za cykl 9 artykułów naukowych (2 artykuły w czasopismach za 200 pkt: Science of the Total Environment oraz Praehistorische Zeitschrift, 4 artykuły w czasopismach za 140 pkt: Catena oraz Scientific Reports, 1 artykuł w czasopiśmie za 100 pkt: Remote Sensing oraz 2 artykuły w czasopiśmie za 70 pkt: Acta Geographica Lodziensia) dotyczących rekonstrukcji warunków środowiskowych w ostatnich kilkunastu tysiącach lat w różnych strefach morfogenetycznych Europy.

Zwycięzcą konkursu na Najlepszego Młodego Naukowca Uniwersytetu Szczecińskiego w grupie nauk ścisłych, przyrodniczych i nauk o zdrowiu został dr Przemysław Dąbek, prowadzący badania dotyczące okrzemek. Nagrodzony został za działalność naukową w 2022 wyrażoną siedmioma wysoko punktowanymi artykułami: 3 za 140 pkt. (2 w Materials i 1 w International Journal of Molecular Sciences) oraz 4 za 100 pkt. (3 we Frontiers in Marine Science i 1 w Pharmaceutics). Doceniono także udział w realizacji trzech grantów badawczych: GHaNA, BIOG-NET i CRODIA. Jego badania dotyczyły m.in. wykorzystania 3D biokrzemionki do produkcji nanocząsteczek metali oraz prace nad genomem tzw. niebieskiej okrzemki Haslea ostrearia pochodzącej z oceanicznego wybrzeża Afryki Południowej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Na zdjęciu: dr Daniel Okupny (z lewej) oraz dr Przemysław Dąbek (z prawej).