Kim są naukowcy i jak wygląda ich praca? Czym się interesują i co jest przedmiotem ich pracy naukowej? Jakie metody badawcze wykorzystywane są w naukach o Ziemi i środowisku i jak nowoczesne technologie wspomagają rozwój nauki? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczniowie z I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Eugeniusza Piwoni w Szczecinie, którzy 02 marca 2023 r. odwiedzili nasz Instytut, świętując w ten sposób przypadający w ich szkole Dzień Naukowca.

Ponad 130 osobowa grupa młodzieży szkolnej mogła zapoznać się ze światem nauki uczestnicząc w wykładach i zajęciach praktycznych. Program Dnia Naukowca obejmował warsztaty mikroskopowe z mineralogii (mgr Łukasz Maciąg, dr Artur Skowronek), wykłady i warsztaty geofizyczne (mgr Jakub Miluch, mgr Agnieszka Strzelecka), warsztaty z rozpoznawania minerałów, skał i skamieniałości w Muzeum Geologicznym US (dr Robert Woziński) oraz wykład popularnonaukowy pn. „Groźna Ziemia” (dr Szymon Walczakiewicz).

Spotkanie z młodzieżą umożliwiło także bezpośrednie zaprezentowanie potencjału dydaktyczno-badawczego INoMiŚ US oraz oferty edukacyjnej i perspektyw zawodowych związanych z wyborem kierunków studiów realizowanych w Instytucie.

Tekst: Agnieszka Strzelecka

Fotografia: Łukasz Maciąg