Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, w którym Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego  bierze udział od 2017 roku. Z każdą kolejna edycją liczba chętnych do zwiedzania lawinowo rośnie.

W tym roku 17. Europejska Noc Muzeów w Muzeum Geologicznym US odbędzie się z udziałem gościa specjalnego – Jona Larsena (University of Oslo), światowej sławy badacza mikrometeorytów. Są to mikroskopijnych rozmiarów cząstki skalne, które bez cienia przesady można nazwać gwiezdnym pyłem. Przybyły na powierzchnię Ziemi po długiej i fascynującej podróży w czasie i przestrzeni. Większość z nich to pozostałości asteroidów i komet, lecz niektóre są starsze od Układu Słonecznego i przybyły na naszą planetę z dalekich zakątków kosmosu! W trakcie nocnego zwiedzania, badacz podzieli się swoją unikatową wiedzą oraz zaprezentuje okazy podczas warsztatów mikroskopowych.

Ponadto, w trakcie wydarzenia goście muzeum będą mieli wspaniałą okazję, by zapoznać się z barwnym i bogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. W gablotach muzeum nie brakuje okazów regionalnych, opowiadających historię geologiczną Pomorza Zachodniego. Dla zwiedzających zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne, w tym wyjątkowa gablota z minerałami fluorescencyjnymi. W ofercie jest też możliwość obejrzenia pod binokularami próbek piasków plażowych i pustynnych. Za pośrednictwem mikroskopu biologicznego oraz mikroskopu polaryzacyjnego będzie można podglądać świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych. Do dyspozycji gości zostanie udostępniona także sala projekcyjna, gdzie wyświetlane będą filmy o tematyce przyrodniczo-geologicznej.

Na wszystkie pytania zwiedzających odpowiadać będą pracownicy i studenci Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku US.