W ostatni piątek, 19 listopada, odbyła się uroczystość przekazania kolekcji mineralogicznej  do zbiorów Muzeum Geologicznego  Uniwersytetu Szczecińskiego.Mąż śp. Beaty Zielińskiej, Pan Paweł Zieliński użyczył Uczelni imponującą kolekcję minerałów, które przez 30 lat zbierała jego żona.

Pani Beata Zielińska posiadała jedną z największych prywatnych kolekcji mineralogicznych w Szczecinie. Współpracowała z Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego od wczesnych lat dwutysięcznych. Okazy z kolekcji Pani Beaty były wielokrotnie prezentowane na wystawach tematycznych w Muzeum Geologicznym US.

Prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor US podczas uroczystości serdecznie dziękował w imieniu całej społeczności akademickiej za tak wyjątkowy gest jakim jest użyczenie kolekcji.

Pani Beata Zielińska przemierzyła dużą część Europy, często przywożąc z wyjazdów liczne okazy minerałów do swojej kolekcji. Pozyskiwała je na różne sposoby: kupowała na największych giełdach mineralogicznych w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Lwówek Śląski) i Europie (Monachium, Berlin, Saint Marie we Francji), a także pozyskiwała je na aukcjach internetowych i zbierała samodzielnie podczas wielu podróży po Europie (m.in. Włochy, Francja, Norwegia, Czechy), wymieniała się z innymi kolekcjonerami.

Kolekcja składa się z ponad 300 okazów minerałów z całego świata. Tworzą ją między innymi: jaspisy o różnej barwie oraz wzorze, duże kryształy bezbarwne, włókniste gipsy, szczotki krystaliczne kwarców oraz dendryty, które bardziej przypominają odciski paproci niż minerały.Pani Beata szczególnym upodobaniem darzyła agaty, posiadała ich ponad 150, z czego duża część znajduje się w użyczonej US kolekcji.Jednym z najciekawszych okazów jest miodowy kryształ kalcytu uformowany w muszli małża. Okaz ten pochodzi z jedynego takiego stanowiska na świecie znajdującego się na Florydzie (USA).