Jaką historię opowiada głaz Warcisława w Grüttow?

Co ukrywa dolina rzeki Grabowej?

Jakie tajemnice kryją skalne bloki megalitów w dolinie Randow?

Jaką opowieść snują wzgórza morenowe Brohmer Berge?

O czym milczą bezimienne kamienne nagrobki w Dłusku?

Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań będą udzielane w trakcie realizacji nowego, transgranicznego projektu pt. „Co mówią skały po drugiej stronie Odry?”. Pod koniec czerwca została podpisana umowa na jego dofinansowanie.

Projekt dofinansowany jest w ramach naboru specjalnego COVID-19 Funduszu Małych Projektów (Program Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania) oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest rozwój współpracy pomiędzy dwiema najważniejszymi jednostkami naukowo-dydaktycznymi Pomorza, działającymi w dziedzinie nauk o Ziemi: Uniwersytetem Szczecińskim i Uniwersytetem w Greifswaldzie.

Nauki o Ziemi, zwłaszcza geologia, są doskonałym polem dla transgranicznych działań międzyinstytucjonalnych. Procesy naturalne z przeszłości geologicznej, takie jak rozwój i topnienie pokryw lądolodów plejstoceńskich, działały w wielkiej skali i przyczyniły się do spektakularnego ukształtowania krajobrazu zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie granicy.

Wspólne działania będą prowadzone na dwóch płaszczyznach: naukowo-dydaktycznej oraz w zakresie popularyzacji wiedzy geologicznej pośród szerokiej grupy odbiorców. Zaplanowane metody i narzędzia pracy umożliwią realizację projektu pomimo pandemii COVID-19 oraz związanych z nią ograniczeń. Tradycyjne bilateralne zebrania i spotkania robocze zostaną zastąpione przez wideokonferencje, prace terenowe przy geostanowiskach oraz rejsy po Zalewie Szczecińskim. W trakcie wspólnych działań w plenerze, do badań i dokumentacji kamiennych obiektów budowlanych oraz najcenniejszych obiektów przyrody nieożywionej po obu stronach granicy zostaną wykorzystane profilowania georadarowe, analizy petrograficzne, fotografia 3D oraz wideofilmowanie, także z wykorzystaniem drona oraz katamaranu badawczego „Szuwarek”.

Efektem realizacji projektu będą dostępne w Internecie materiały naukowe i geoedukacyjne, popularyzujące geologię wśród mieszkańców polskiej i niemieckiej części Pomorza oraz licznie odwiedzających ten region turystów. Dla miłośników gry terenowej Geocaching zostanie przygotowanych 10 nowych skrytek typu EarthCache, zlokalizowanych po obu stronach Odry, a także na jej wodach. Kolejna propozycja to internetowy przewodnik po geologicznych atrakcjach Pomorza pt. „Geostanowiska dla każdego”. Znajdą się w nim popularnonaukowe informacje na temat wybranych atrakcji przyrody nieożywionej w Polsce i w Niemczech, wzbogacone o materiały video, zdjęcia i filmy z drona oraz dodatkowe, rozszerzone opisy zachęcające do odwiedzin proponowanych lokalizacji. Największym akwenem Pomorza jest transgraniczny Zalew Szczeciński, któremu zostanie poświęcone odrębne opracowanie popularnonaukowe na temat rozwoju jego linii brzegowej, uwzględniające wyniki georadarowych badań terenowych.

Dzięki temu, projekt nie tylko pozwoli rozwinąć długofalową współpracę pomiędzy uczelniami w Szczecinie i Greifswaldzie, lecz także przyniesie korzyści dla społeczności regionu, ożywiając indywidualną aktywność turystyczną i mikroturystykę, która zyskuje na popularności w związku z zaleceniami w zakresie ochrony zdrowia przed COVID-19.

Projekt będzie trwać przez rok, do czerwca 2022 r. Skład zespołu realizującego to pracownicy INoMiŚ: dr Artur Skowronek, mgr Agnieszka Strzelecka, mgr Łukasz Maciąg, dr Dominik Zawadzki, mgr Magdalena Klimczak.