Dr hab. Paweł Terefenko, prof. US z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku, otrzymał grant w ramach programu Horyzont Europa na realizację międzynarodowego projektu COMPASS. Pełen tytuł projektu brzmi: COMPound extremes Attribution of climate change: towardS an operational Service.

Kwota finansowania to: 2,987,645.76 (EUR) w tym udział Uniwersytetu Szczecińskiego wynosi 415,000.00 (EUR).

Partnerami projektu są:

• STICHTING DELTARES (Holandia),
  • POTSDAM-INSTITUT FUR KLIMAFOLGENFORSCHUNG e.V. (Niemcy)
  • MET OFFICE (Wielka Brytania)
  • STICHTING INTERNATIONAL RED CROSS (Holandia)
  • SEVEN ENGINEERING CONSULTANTS OE (Grecja)

Czas trwania projektu wynosi 36 miesięcy. Planowane rozpoczęcie prac projektowych to 1 stycznia 2024 r.

Projekt COMPASS ma na celu opracowanie zharmonizowanych, ale elastycznych ram metodologicznych dla badań zmian klimatycznych i wpływu różnych typów zagrożeń. COMPASS wykracza poza obecne ramy, wypełniając istniejącą lukę i przechodząc od klasycznych analiz ekstremów o jednym czynniku sprawczym do bardziej złożonych ekstremów (tj. sekwencji i kaskadowych zdarzeń niebezpiecznych) tym samym umożliwiając przejście od analizy skoncentrowanej na zagrożeniu do perspektywy skoncentrowanej na wpływie.

„Horyzont Europa” to program ramowy Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2021–2027. Głównym celem programu jest finansowanie przełomowych badań naukowych i innowacji realizowanych przez międzynarodowe konsorcja. Na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy!