Międzynarodowe Kongresy Nauk o Bałtyku (Baltic Sea Science Congresses) mają miejsce – od roku 1996 – co 3 lata, w jednym z krajów nadbałtyckich, umożliwiając spotkania i dyskusje naukowe badaczy zajmujących się wszystkimi aspektami funkcjonowania ekosystemu Bałtyku: biologów morza, oceanografów fizycznych i geologów morza. W roku bieżącym, w dniach 18 – 22 października, odbył się kongres trzynasty, goszczony przez Uniwersytet w Aarhus (Dania).

Wobec opanowanej sytuacji pandemicznej w Danii (ok. 86% mieszkańców zostało w pełni zaszczepionych) i zniesienia związanej z nią restrykcji organizatorzy postanowili, że Kongres odbędzie się w formule tradycyjnej, z fizyczną obecnością uczestników i brakiem możliwości prezentacji on-line.

W nowoczesnym centrum kongresowym Uniwersytetu Aarhus (Søauditorierne, the Lakeside Lecture Theatres) (p. zdjęcie) mieszczącym się na dużym, pełnym zieleni kampusie a udekorowanym wewnątrz przez współczesnego duńskiego malarza Pera Kirkeby (p. zdjęcia), pk. 170 badaczy z prawie wszystkich krajów nadbałtyckich (z wyjątkiem Rosji) a także z obszarów pozabałtyckich (USA, Wielka Brytania) uczestniczyło w interdyscyplinarnych sesjach naukowych poświęconych 5 tematom: (1) Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Morza Bałtyckiego; (2) Bioróżnorodność, procesy i funkcjonowanie ekosystemów bałtyckich; (3) Nowe zagrożenia i ich potencjalne skutki dla Bałtyku; (4) Nowe technologie; oraz (5) Działania dla zachowania i ochrony Morza Bałtyckiego.

Uczestnicy Kongresu zostali również przyjęci w ratuszu miejskim Aarhus (p. zdjęcie) przez władze miasta, a przebywając na kampusie mieli możliwość zwiedzenia m. in. Muzeum Nauki im. Steno (Steno Museum; p. zdjęcie).

Instytut Nauk o Morzu i Środowisku, Uniwersytetu Szczecińskiego reprezentowały na Kongresie dr Brygida Wawrzyniak-Wydrowska i dr hab. Teresa Radziejewska, przedstawiając referat pt. „An estuarine port as a habitat: the first biological survey in a southern Baltic Sea estuary’s port”, dotyczący biologicznych badań środowiska zespołu portów Szczecin-Świnoujście, ze szczególnym uwzględnieniem obecności w nim gatunków obcych. T. Radziejewska prowadziła również jedną z sesji kongresowych (pn. Baltic Ecosystems – processes, functioning and diversity).

Tekst i zdjęcia: dr hab. Teresa Radziejewska

 

Centrum kongresowe Uniwersytetu w Aarhus (Søauditorierne)

 

Hol Centrum Kongresowego, z sufitem  – dziełem Pera Kirkeby

 

Hol ratusza w Aarhus, miejsce spotkania uczestników Kongresu z władzami miasta

 

Muzeum Nauki im. Steno na kampusie Uniwersytetu w Aarhus