Pozimowy zwiad terenowy

Pierwsze słoneczne dni przedwiośnia wywabiły geologów z zimowych kryjówek i zachęciły do kolejnego zwiadu terenowego służącego realizacji projektu „Co mówią skały po drugiej stronie Odry?”. Poszukiwania atrakcji i fenomenów przyrody nieożywionej miały miejsce na terenie południowej Meklemburgii i północnej Brandenburgii, a niezastąpionym przewodnikiem dla badaczy z Uniwersytetu Szczecińskiego był Pan Jochen (nomen omen) Stein – petrograf i członek Stowarzyszenia Nauk o Ziemi w Neubrandenburg (Geowissenschaftlicher Verein Neubrandenburg e.V.).

Geologiczny rekonesans rozpoczął się w dolinie rzeki Tollense, przepływającej przez potężne jezioro rynnowe o tej samej nazwie. Dolina ta jest miejscem, gdzie historia Ziemi przeplata się z historią człowieka. Pośród malowniczych form polodowcowego krajobrazu licznie ulokowano zamki i pałace, wybudowane często przy znacznym wykorzystaniu lokalnych surowców skalnych. Rozlewiska w dolinie Tollense to także pobojowisko jednego z największych konfliktów zbrojnych epoki brązu. Szczątki wojowników biorących w niej udział zostały odkryte na obszarze aż 2,5 km wzdłuż koryta rzeki.

Drugi obszar geologicznych poszukiwań stanowił Naturpark Feldberger Seenlandschaft, czyli obszar skupiający kilka dużych jezior rynnowych położonych w sercu zróżnicowanego i wybitnie ukształtowanego krajobrazu polodowcowego. Wysokie brzegi jezior stanowią doskonałe punkty widokowe do jego obserwacji. Do najciekawszych fenomenów przyrodniczych można zaliczyć wyróżniające się turkusową barwą wody mezotroficzne jezioro Schmaler Luzin oraz Hünnenwall –formę terenu o trudnej do ustalenia genezie.

Nierozłącznym elementem krajobrazu polodowcowego są głazy narzutowe pochodzące ze Skandynawii, będące skarbnicą wiedzy na temat procesów mających miejsce w trakcie plejstoceńskich zlodowaceń, a także dające wgląd w złożone dzieje geologiczne pradawnego kontynentu Baltica. Ich cechy petrograficzne i skład mineralny odzwierciedlają wydarzenia, które rozegrały się w odległej, liczącej nawet ponad miliard lat przeszłości. Dziś przytransportowane w nasze rejony przez lądolód stanowią cenne atrakcje przyrodnicze jak m.in. Wielki Głaz (Großer Stein) w Altentreptow, wokół którego skupia się wiele wydarzeń z życia lokalnej społeczności.

Historie opowiedziane przez głazy narzutowe oraz pozostałe obiekty geologiczne regionu zostaną przedstawione już wkrótce, w materiałach popularnonaukowych i geoedukacyjnych projektu „Co mówią skały po drugiej stronie Odry?”.